Michał Jaworski Michał Jaworski
375
BLOG

Skriabin i Taniejew w NOSPR

Michał Jaworski Michał Jaworski Kultura Obserwuj notkę 12

Trudno pisać o wydarzeniu, które miało być wielkie, jego główny bohater zmarł a i tak było wielkie.  Piątkowy koncert upamiętnijący 100 rocznicę śmierci Aleksandra Skrabina miał poprowadzić zmarły dokładnie miesiąc temu Jerzy Semkow - jeden z najwybitniejszych polskich dyrgentów, znakomity interpretator takiej właśie muzyki. Semków Skriabina i Schumana nagrał dawno temu z FN. Z WOSPR (dawna nazwa) nagrał Symfonie Czajkowskiego. Ostanimi laty wspaniale dyrygował Brahmsem.
Program koncertu uległ zmianie - w pierwszej części pojawiła się Oresteja Sergiusza Taniejewa, którego 100 rocznicę śmierci też obchodzimy w tym roku oraz koncert fortepianowy Skriabina. Nie uległ zmianie charakter koncertu - pozostały dzieła o gęstej fakturze, momentami wrecz zwaliste, niezwykle wymagające dla orkiestry i dyrygenta. Bez przemyślanej koncepcji i dyscypliny taki koncert łatwo może się  rozlecieć albo zamienić w kicz. Za pulpitem stanął o niemal 60 lat od Semkowa młodszy Białorusin Aleksander Humala, a koncert Skriabina zgarał Rosjanin Konstantin Szczerbakow. Od pierwszych taktów Taniejewa słychać było, że Humala ma przekonującą wizję i że przekonał do niej orkiestrę. Dyrygent, orkiestra i my byliśmy pewni tego, że tak własnie to ma brzmieć. Szczerbakow to należy do pianistów, o których mówi się lew fortepianu. Na pewno jeden z najwybitniejszych w swoim pokoleniu i najwybitniejszych Rosjan - czyli najwybitniejszych w ogóle. Nagrywa głównie wielki repertuar wirtuozowski,  więc to wymarzony wykonawca koncertu Skriabina. Siedzieliśmy na prawej antresoli, skąd wspaniale słychać barwy fortepianu. Fragmenty, gdzie fortepian gra z tutti forte orkiestry brzmiały imponująco. W przerwie Pani Wnuk-Nazarowa powiedziała kilka pięknych słów o Semkowie. W drugiej częsi Boski Poemat Skriabina - utówór ogromny pod każdym względm, ze zwielokrotnioną obsadą blachy. Mimo takiej obsady, wtłaczające w fotele efekty dyrygent i orkiestra osiągali artykulacją a nie decybelami - na to stać tylko wielkie orkiesrty pod wielkimi dyrygentami. Humala  miał przmyślaną narrację uworu i zrealizował ją. 
Słynny pianista i dyrygent, który - nie watpię - będzie słynny, uczcili 100 rocznicę śmierci dwóch kompozytorów i miesięcznicę śmierci Jerzego Semkowa.
Koncert będzie pewnie retransmitowany w ramach Europejskiej Unii Radiowej i myślę, że może to być najwybitniejszy koncert rocznicowy. To się czuło.

 

 

 

 

Bardzo były fizyk teoretyk, do 1982 pracownik naukowy. Autor referatu na I Konferencji Smoleńskiej. Dzisiaj sam zdziwiony, skąd w tym temacie i miejscu się znalazł. Archiwalne notki: http://mjaworski50.blogspot.com/ Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności ale też podejrzany o przynależność do niedorżniętej watahy współpracowników gestapo.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura