Michał Jaworski Michał Jaworski
131
BLOG

Kameralistyka polska, kameralistyka w Polsce

Michał Jaworski Michał Jaworski Kultura Obserwuj notkę 0

Kameralistyka polska, kameralistyka w PolsceNie ma przesady w zdaniu z programu "Jest dziś zaliczany do najwybitniejszych kwartetów w skali światowej". Najmłodszy z działających poza Polską polskich kwartetów to zespół świetnych instrumentalistów, znakomicie ze sobą zgarnych, jednak z wyrażnie dominującą rolą prymariusza. Grają bogatym dźwiękiem, na świetnych instrumentach - ciemny ton pierwszych skrzypiec i jasny drugich świetnie się uzupełniają. Preferują interpretacje nie stroniące od emocji i nie wahają się pokazać wirtuozowskiego kunsztu, zwłaszca pierwszy skrzypek.Ciekawostka, grają na stojąco, oczywiście poza wilonczelistą
Trudno upatrywać zła w tym, że polscy muzycy grają w świecie, ale w tym, że w kraju każde duże miasto ma orkiestrę symfoniczną a jest tylko jeden naprawdę regularnie działający kwartet jest coś nienormalnego. Może przyczyna leży w tym, że polska twórczość kameralna też nie jest bogata. Wolumen kwartetów polsko-rosyjsko-żydowskiego kompozytora Mieczysława Weinberga to chyba wiecej niż połowa znanych polskich kwartetów. Przy czym "znanych" i "polskich" w przypadku tego kompozytora ma bardzo skomplikowane znaczenie. Weinberg uznawany jest za trzeciego po Prokofiewie i Szostakowiczu kompozytora radzieckiego, ale propgować go zaczął niedawno doiero polsko-żydowski dyryget Gabriel Chmura - do niedawna I dyrygent NOSPR.
Weinberg był przyjacielem Szostakowicza, czasem wrzęcz mówi się o nim "drugi Szostakowicz". Taki jest III Kwartet - jego język muzyczny lokuje się gdzieś pośrodku "nowoczesności" języka kwartetów Szostakowicza.
Pierwszm utorem wieczoru był kompozycja Weberna na kwartet. To młodzieńcze niepousowane dzieło z powodzeniem można wziąć z utwór Czajkowskiego - zupełnie niewebernowski, ale piękny.
Po przewrwie zabrzmiał kwartet Dworzaka. Podobno kompozytor napisał go, bo w gazecie przeczytał, że zostanie wykonany i to była dobra dla kameralistyki wiadomość, bo jak wszytstkie późne utwory Dworzaka, kwartet jest znakomicie napisany i piękny. Przez wyraźne nawiąznia do Beethovena trochę brakuje w nim indywidualnego rysu Dworzaka i czeskości, za to nie brak brawury.
Zróżnicowany czasowo i geograficznie program łączył wybór utworów właśnie brawurowych, dających okazję do "ostrego grania", bo zespół chyba ciąży ku Kronosom.  

Bardzo były fizyk teoretyk, do 1982 pracownik naukowy. Autor referatu na I Konferencji Smoleńskiej. Dzisiaj sam zdziwiony, skąd w tym temacie i miejscu się znalazł. Archiwalne notki: http://mjaworski50.blogspot.com/ Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności ale też podejrzany o przynależność do niedorżniętej watahy współpracowników gestapo.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura